fbpx

Dobór okapu do kuchni – wydajność?

Okap kuchenny to jedno z najważniejszych urządzeń w każdej kuchni. Kluczowym parametrem na który należy zwrócić uwagę przy wyborze okapu do naszej kuchni jest wydajność. Wydajność okapu pozwala określić, czy urządzenie sprawdzi się w konkretnej kuchni, a więc, czy poradzi sobie skutecznie z oczyszczaniem w niej powietrza usuwając niepożądane zapachy gotowania a także unoszące się drobinki tłuszczu mogące osadzać się na meblach i ścianach.


Skąd jednak wiadomo czy konkretny okap kuchenny ma odpowiednią wydajność aby prawidłowo działać w naszym domu ?


Wydajność każdego modelu okapu jest podawana w m³/h. Określa ona ile m³ powietrza przefiltruje okap w ciągu jednej godziny. Przyjmuje się, że umieszczone w kuchni urządzenie powinno 6 razy w ciągu jednej godziny przefiltrować powietrze znajdujące się w całej kuchni.


Jak obliczyć jaki okap wybrać do naszej kuchni?

Aby dowiedzieć się więc, czy dany model okapu będzie odpowiedni dla naszej kuchni, obliczamy na wstępie jej objętość, czyli mnożymy metraż przez wysokość. Przyjmijmy, że nasza kuchnia ma 10m² i 2,5 m² wysokości. Jej objętość będzie więc wynosiła 10m² x 2,5m², czyli 25m³. Aby obliczyć wydajność okapu dla niej przeznaczoną mnożymy objętość kuchni razy 6 . Tym samym otrzymujemy 150 m³ – minimalną wydajność, jaką musi mieć okap. Obliczyliśmy jednak wartość dla kuchni zamkniętej. Kiedy mamy do czynienia z kuchnią otwartą, należy wziąć pod uwagę objętość całego pomieszczenia np.: 10m² kuchni i 20 m² salonu, czyli łącznie 30m² razy 2,5m² wysokości co daje objętość 75m3. Do takiej otwartej kuchni powinniśmy mieć okap o wydajności min. 450 m3.

Okapy kuchenne to niewidoczni bohaterowie naszych kuchni, które pomagają utrzymać świeże powietrze i czystość, zapewniając przyjemne doznania kulinarne. Dobrze dobrany okap to gwarancja komfortu i satysfakcji z gotowania.