fbpx

Rodzaje/kategorie okapów.

Okap kuchenny oprócz funkcji pochłaniania  i neutralizacji  nieprzyjemnych  zapachów, ochrony mebli przed wilgocią i tłustym osadem musi również dawać możliwość montażu zgodnie z wizją i projektem kuchni każdego klienta.

Wiele dostępnych na rynku modeli to uniwersalne urządzenia, które można zastosować w kuchniach w bloku, jak i w domach wolnostojących czy segmentach. W zależności od sposobu montażu da się wyodrębnić kilka typów okapów :

– teleskopowe – czyli wysuwane, przeznaczone do zabudowy ( można spotkać się też z potoczną nazwą „szufladowe” );

– podszafkowe – instalowane pod szafkami;

wkłady – modele do zabudowy w szafce ;

– wyspowe – przeznaczone do pomieszczeń z wyspą kuchenną;

okapy przyścienne/kominowe  inaczej nazywane wertykalnymi – montowane przy ścianie;

– sufitowe


Obecnie firma Maan posiada bardzo szeroki wybór okapów w każdej z wymienionych kategorii .

Okapy teleskopowe

Urządzenia teleskopowe są idealne do małych kuchni, gdzie liczy się każdy centymetr. Okapy te przeznaczone są do zabudowy i montuje się je w szafkach nad kuchenką. Na zewnątrz widać tylko estetyczny, kilkucentymetrowy pasek.

Cechą charakterystyczną tego typu sprzętu jest wysuwana szuflada z powierzchnią wentylującą, co znacznie zwiększa jego efektywność. Jak ona działa? Przygotowując posiłki na 1 czy 2 palnikach nie trzeba wysuwać szuflady. Natomiast jeśli smażysz dania bardziej aromatyczne albo używasz wszystkich palników – wtedy wysunięta „szuflada” pokrywając się z powierzchnią kuchenki, zapewni dobrą neutralizację zapachów oraz pochłanianie oparów.

Okapy podszafkowe

Okapy podszafkowe jak sama nazwa wskazuje, montuje się pod szafkami. Kompaktowe wymiary sprzętu umożliwiają zainstalowanie go w małych, wąskich kuchniach. Na rynku dostępne są modele o różnych szerokościach od 50 cm do nawet 90 cm. Zatem nie ma problemu z dopasowanie urządzenia do rozmiaru kuchenki.

Większość modeli to typy uniwersalne, które w miarę potrzeb i możliwości można podłączyć do szybu wentylacyjnego.

Okapy podszafkowe to zazwyczaj  najtańsze rodzaje okapów.

Okapy wkłady

Okapy wkłady są przeznaczone do zabudowy. Charakteryzują się tym, że umieszczone w szafce stają się prawie niewidoczne. Na zewnątrz pod szafką widoczny jest jedynie panel w którym umieszczone jest m.in. sterowaniem i oświetleniem. Korpus takiego okapu wbudowany w szafkę nie wypełnia całej jej powierzchni, zatem można jej użyć do przechowywania drobnych rzeczy.

Dzięki takiej budowie możemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń dostępną w kuchni. Obecnie są to najbardziej popularne typy okapów na rynku polskim.

Okapy przyścienne-kominowe

Gdy potrzebujesz wyszukanego okapu, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale też nada charakter Twojej kuchni, sprawdź modele kominowe. Nazwę zawdzięczają swojej konstrukcji, przypominającej komin.

Jeśli chodzi o rodzaje okapów do kuchni z tej kategorii, to można je podzielić na modele: Tuba, Skośne/Verticalne, T-line ( w kształcie odwróconej litery T ), Okapy tradycyjne – typ piramida.

Okap przyścienny-kominowy doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz. Bardzo szeroka gama takich okapów pozwala wybrać model który będzie idealnie współgrał  z wystrojem naszej kuchni. Wiele modeli jest zrobionych z czarnego szkła hartowanego, dzięki czemu idealnie łączy się z płytą indukcyjną o tym samym kolorze. Są również wygodne w użytkowaniu, gdyż przy małej głębokości (30-40 cm) zapewniają wysoki komfort pracy.

Okapy z tej kategorii dają możliwość wyboru modelu który oprócz funkcjonalności jest często elementem designu naszego domu.

Okapy wyspowe

Tego typu okapy wybierane są zwłaszcza przez klientów posiadających w swojej kuchni wyspy kuchenne. Okapy takie montowane są do sufitu nad płyta grzewczą zamontowaną w takiej wyspie.

OKAPY WYSPOWE DZIELIMY NA:

okapy wyspowe okrągłe zwane potocznie tubami – mają kształt tuby z możliwością regulacji długości . Tuby mogą mieć różną średnicę i kolor. Są to obecnie najczęściej wybierane okapy jeżeli chodzi o modele typu wyspa.

– okapy wyspowe nowoczesne – w kształcie odwróconej litery “T”

– okapy wyspowe prostokątne – z regulowanym kominem pozwalającym na dostosowanie wysokości, mają minimalistyczny, futurystyczny design.

– okapy wyspowe dekoracyjne – spełniają w dużej mierze funkcje ozdobną, formą przypominają designerskie lampy.

– okapy wyspowe rustykalne – okapy w stylu retro montowane nad wyspą w kuchniach z rustykalnym wystrojem.

Okapy sufitowe

Okapy sufitowe – to modele które  zabudowujemy w podwieszanym suficie co powoduje że widoczny jest tylko ozdobny panel okapu z oświetleniem.

Takie okapy są  zlicowane z sufitem przez co stają  niewidoczne i sprawdzają się w nowoczesnych aranżacjach.

Umożliwia to budowa okapu ze specjalnymi płaskimi turbinami lub z turbinami zewnętrznymi które montujemy poza pomieszczeniem w którym znajduje się kuchnia .

Z powodzeniem spełniają one również funkcje oświetleniowe, co sprawia, że niejednokrotnie trudno odróżnić je od nowoczesnej lampy.

Firma Maan aby zaspokoić oczekiwania każdego klienta ma w swojej ofercie okapy ze wszystkich z opisanych kategorii w bardzo szerokiej gamie kształtów, kolorów i o różnej specyfikacji technicznej.